OBOJENI CVETOVI
Posted 25. marta 2012.
on:Ovim eksperimentom deca mogu shvatiti suštinu funkcije korena i stabla kod biljke. Posebno oduševljenje nastaje kada cvetovi promene boju.
– 3 bela karanfila
– 4 plastične čaše (flaše)
– boje koje se koriste u ishrani (crvena, plava)
– nož
– voda
Ovaj eksperiment zahteva pomoć odraslih.
Postupak rada:
Napuniti čaše vodom (do pola). Dodati u dve čaše po 20-30 kapi prehrambene boje, a jednu ostaviti napunjenu čistom vodom.
Jedan cvet se stavlja u vodu u koju je dodata crvena boja, a drugi u čistu vodu.
Stabljika trećeg cveta se, pre stavljanja u vodu, razreže na pola (neophodno je da to uradi odrasla osoba). Jedna polovina stabljike stavi se u čašu sa plavom, a druga polovina u čašu u kojoj nema boje.
Prognoze:
– Šta će se desiti sa cvetovima?
– Kada će se videti prve promene na cvetovima?
– Kako će se promeniti cvet koji se nalazi u crvenoj boji?
– Šta će se dogoditi sa cvetom čija je stabljika u dve čaše?
Prve promene primećuju se posle nekoliko sati, ali je najbolje da cvetove pogledamo posle 24h. Na kraju eksperimenta, posmatramo sve biljke i njihove delove kako bi utvrdili svaki trag boje.
Zašto se to dešava?
Biljka uzima vodu i hranljive materije preko korena iz zemlje, a zatim ih prenosi preko stabla do gornjih delova biljke. Bez obzira što u našem slučaju, biljka nema koren, stablo i dalje vrši svoju funkciju, odnosno prenosi vodu do listova i cvetova. Voda isparava iz listova i cvetova, a sa druge stane nadoknadjuje izgubljenu vodu „povlačeći“ je preko stabla iz čaše tamo gde joj je potrebna. Pritom, obojena voda ne oštećuje biljku, a podeljeno stablo nam dokazuje da sićušne „cevčice“ koje su u njemu i dalje vrše svoju ulogu, iako je ono prepolovljeno.
27. marta 2012. u 11:14
Zanimljiva ova naukica 🙂
27. marta 2012. u 16:54
Čuda pravi! 🙂